Po owoce leśnego runa – Bory Tucholskie


Bory Tucholskie to powszechnie znana oaza zieleni, znajdująca się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Bory to przede wszystkim lasy sosnowe, co jest konsekwencją bezmyślnej wycinki lasów bukowych w poprzednich wiekach, a także nasadzaniem wyłącznie ubytków sosnami. Olejki eteryczne wydzielane przez lasy iglaste sprawiają, że powietrze jest ostre, czyste, a także ma właściwości lecznicze – oczyszcza drogi oddechowe, co ma ogromne znaczenie dla mieszkańców wielkich przemysłowych aglomeracji.

Region przecinają rzeki Brda i Wda, a także liczne jeziora wchodzące głównie w skład Pojezierza Kaszubskiego. Największym akwenem jest ➬Wdzydze, zwane potocznie Morzem Kaszubskim, które z lotu ptaka pokazuje nietypowy układ wód w postaci krzyża, czemu nadano nazwę "Wdzydzkiego Krzyża". Za kształtem jeziora stoi rusałka Wdzydzanka oraz arystokrata, który dał się zahipnotyzować przez jej piękno, przez co przez resztę swego żywota nakazał swoim ludziom przekopywać okolicę w poszukiwaniu rusałki, która zazwyczaj ukazywała się w miejscach przeciwnych do kierunku kopania. Tak więc Wdzydze jest ułożone przez ludzką iluzję, przynajmniej w legendach regionalnych.

Czas udać się po owoce leśnego runa

Największym rajem dla grzybiarzy jest wieś Krzywogoniec, w której to kilka lat temu została utworzona tematyczna Wioska Grzybowa. Jej mieszkańcy są dumni z obfitości grzybów, których wystarczy nie tylko dla miejscowej ludności, ale i dla przyjezdnych. Rosną tutaj najbardziej pożądane gatunki grzybów: borowiki, podgrzybki, koźlarze, maślaki, miodówki, kurki, sowy oraz rydze, z których można przygotować wspaniałe przetwory na zimę. Wieś słynie też ze "Święta Grzyba", podczas którego gospodynie dają popisy kulinarne koncentrując się na daniach.

Kamienne Kręgi Gotów

W Odrach znajdują się Kamienne Kręgi oraz stare cmentarzysko Gotów, którzy przybyli na te ziemie w I wieku n. e. Nauka nie wykazała konkretnego znaczenia tych tajemniczych budowli, ale są one porównywane do Stonehenge. Być może było tutaj obserwatorium astronomiczne, miejsce wieców lub modlitwy, a być może był tu cmentarz, o czym świadczą liczne kurhany. Ezoterycy coraz częściej wskazują Kamienne Kręgi jako miejsce mocy, które mają wspaniały wpływ na poprawę samopoczucia. ➬Bory Tucholskie to sposób na ciekawy wypoczynek i noclegi, zakrapiany dawką tajemnic, które nie zostały ujawnione przez historię. Baza noclegowa staje się coraz bardziej popularna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *