Muzeum Regionalne – „Dom Grecki” w Myślenicach


Myślenice to niewielkie miasto położone w województwie małopolskim, będące doskonała bazą wypadową zarówno do pobliskiego Krakowa, jak i na narty. To pochodzące z XIII wieku miasto kryje w sobie wiele tajemnic i niezgłębioną historię. Niewątpliwie przybywający tutaj turyści zachwycą się zabytkową architekturą i niezapomnianym klimatem tego niewielkiego miasteczka. Baza noclegowa tej okolicy jest doskonale rozbudowana i gotowa na przyjęcie każdej ilości turystów, jest tak nie od dziś. Niegdyś bowiem umiejscowione na szlaku handlowym miasto miewało niezmiennie wielu gości. Wśród dostępnych tutaj noclegów, turyści mają do dyspozycji zarówno hotele, jak i pensjonaty. Nie zabraknie popularnych w ostatnich czasach kwater i prywatnych apartamentów. Z pewnością można sobie pozwolić na spontaniczny wyjazd do tej miejscowości, gdyż nawet w szczycie sezonu nie trudno tutaj o noclegi {http://meteor-turystyka.pl/noclegi,myslenice,0.html}.

Myślenice mają jednocześnie wiele atrakcji, wśród których nie sposób nie wymienić między innymi Muzeum Regionalnego „Dom Grecki” w Myślenicach. To umiejscowione w pochodzącym z XVII wieku, zabytkowym zajeździe galeria niezmiennie gości u siebie rocznie masy pragnących poznać historię i kulturę tej okolicy przyjezdnych. Zjeżdżają tutaj również wycieczki szkolne z całej okolicy. Niegdyś budynek ten, będący obecnie siedzibą był bardzo popularnym zajazdem, tętniącym życiem , w którym odpoczynku zaznawali przejeżdżający tędy ormiańscy kupcy. Miejscowi nazywali ich Grekami i stąd też obecna nazwa budynku.

Założone w roku 1929, pod tym adresem mieści się jednak dopiero od roku 1979, wcześniejsze jego losy bywały rozmaite. Na dzień dzisiejszy można podziwiać wiele ekspozycji i wystaw na przykład archeologicznych – tego typu eksponaty pochodzą z wykopalisk w Myślenicach. Poza tym w murach obiektu znajduje się również wiele eksponatów geologicznych czy etnograficznych, nawiązujących zarówno do historii Myślenic, jak i całego regionu. Jest czynne przez okrągły rok, z wyłączeniem niedzieli i świąt. Wstęp do obiektu jest płatny. Niewątpliwie warto tutaj zawitać będąc w okolicy, wizyta taka bowiem będzie wielkim źródłem wiedzy zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych a wśród zgromadzonych tutaj eksponatów każdy znajdzie coś dla siebie interesującego i sobie bliskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *