Mielno – uroki nadmorskiej miejscowości


Mielno to duża wieś nadmorska w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, siedziba gminy Mielno. Położona nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Jamno, na Wybrzeżu Słowińskim. Miejscowość z letnim kąpieliskiem morskim. Wraz z sąsiednimi miejscami, Mielenkiem i Unieściem, stanowią jeden z wielu kompleksów wypoczynkowo-rekreacyjnych polskiego wybrzeża.

Aleja lipowa stanowi wspaniałą trasa na wycieczkę z Mielna do Mielenka. Biegnie przez szpaler drzew lipowych wiekiem sięgających aż 150 lat. Niesamowity klimat i cudowne krajobrazy sprawiają, że trasa jest wyjątkowo relaksująca. Droga ma około 2 kilometrów i świetnie prezentuje się zarówno wiosną, jak i kolorową jesienią. Można tędy przejść pieszo lub wybrać się na przejażdżkę rowerem. Co roku w to miejsce turystów przyciąga malownicze jezioro Jamno. Powstało z dawnej zatoki morskiej, a jego średnia głębokość to około 1,5 m, a więc jest stosunkowo płytkie. Wpadają do niego dwie rzeki Dzierżęcinka i Uniesta. Jezioro połączone jest z Morzem Bałtyckim. Na jego obszarze korzystać można z licznych atrakcji turystycznych, w okolicy znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, gdzie wynająć można kajak lub rower wodny i cieszyć się wspaniałymi krajobrazami z innej perspektywy.

Kolejną niesamowitą atrakcją w tym rejonie jest Grodzisko Starosłowiańskie. To osada, która istniała tu w średniowieczu. Znajduje się na niewielkiej wyspie, otoczonej fosą. To niesamowite, klimatyczne miejsce, które co roku przyciąga wielu turystów. Warto tu zajrzeć, wybierając się na wakacje z dziećmi i młodzieżą, gdyż wizyta tutaj to świetna lekcja historii, zdecydowanie ciekawsza niż ta z podręcznika szkolnego. Na terenie grodziska znajdują się liczne eksponaty i znaleziska z czasów średniowiecza.

Niewątpliwie koniecznym punktem odwiedzin jest latarnia w Gąskach. Cieszy się mianem drugiej najwyższej latarni morskiej nad Morzem Bałtyckim i mierzy ponad 50 metrów. Wspinając się na jej wierzchołek, oglądać można niesamowitą panoramę Mielna i okolicy. Miejsce to jest idealnym punktem dla przybyszów spragnionych wypoczynku na łonie natury, pięknych krajobrazów, klimatycznych miejsc, spacerów wśród wiekowych drzew. Baza noclegowa Mielna oferuje szeroki wybór noclegów (Mielno – spis obiektów). Na turystów czekają hotele, pensjonaty, a także miejsca kempingowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *