Atrakcje Borska – Kaszubski Park Etnograficzny


Goście ciągną latem do Borska zwabieni tutejszą przyrodą pełną wspaniałych jeziorek, które okalają rozległe Bory Tucholskie. Przez te malownicze tereny ciągnie się siatka tras turystycznych dla pieszych i rowerzystów, a zbiorniki zapraszają do rekreacji miłośników wypoczynku nad wodą, dla których stworzono tu liczne kąpieliska, przystanie jachtowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Specjalnie dla gości z pozostałych zakątków Polski powstała tutaj przytulna baza noclegowa [➤http://meteor-turystyka.pl/noclegi,borsk,0.html]. Oprócz pięknych widoków, Kaszuby oferują gościom także dostęp do unikalnej architektury i tradycji kulturalnych tego regionu.

Na początku XX wieku w miejscowości Wdzydze Kiszewskie utworzono Kaszubski Park Etnograficzny, którego zadaniem było zachowanie tradycji ludowych i przekazanie ich zwiedzającym. Pasjonaci etnografii kupili starą, XVIII-wieczną chałupę chłopską, którą następnie zapełnili typowymi przedmiotami codziennego użytku z kaszubskich domostw. Obecnie funkcjonuje tu kompletny skansen, w którym znajdują się przeróżne wiejskie budynki, takie jak domy, dwory, zabudowania gospodarcze i warsztaty – w tym kuźnia i wiatraki. Poza tym, tak jak w każdej wsi, tak i tu stoi kościół oraz szkoła. Na ekspozycjach muzealnych prezentowane są także zbiory sztuki kaszubskiej oraz wyrobów rękodzielniczych. Goście zobaczą tu między innymi typowe kaszubskie stroje ludowe, jak na przykład: ozdobne czepce wyszywane złotem, hafty i plecionki oraz malowane na szkle obrazki i ceramikę. Na wielu przedmiotach można dostrzec typowe dla Kaszubów motywy kwietne oraz postacie kurów. Jedna z wystaw poświęcona została rzeźbom ludowym o tematyce sakralnej. Zwiedzający Kaszubski Park Etnograficzny goście oprócz wystaw stałych mogą zwykle zobaczyć także parę ekspozycji tymczasowych, które przybliżają kulturę i sztukę kaszubską, historię regionu, a nawet związane z nim legendy. Latem goście mogą również wziąć udział w warsztatach, podczas których organizowane są kursy rzemiosła, w tym mielenia ziarna, budowania mioteł i koszy z wikliny, a nawet tkactwa. Dla zwiedzających organizuje się tu również warsztaty rękodzieła artystycznego, np. produkcji ludowych dekoracji choinkowych i ozdobnych kwiatów z bibuły czy malowania na szkle.

Turystów, którzy spędzają tu noclegi, Borsk zaprasza do zwiedzenia Kaszubskiego Parku Etnograficznego w pobliskich Wdzydzach. Dzięki funkcjonowaniu tej placówki goście mogą poznać ciekawą kulturę i tradycję kaszubską, a nawet spróbować własnych sił w działalności rękodzielniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *